Kuidas hoida roose värskena

Roosid on ilusad, lõhnavad lilled, mida on saadaval erinevates värvides ja suurustes. Jälgides õiget hooldamistehnikat, võivad roosid olla värsked kuni poolteist nädalat kuniks nad katkevad.

Et hoida ära rooside närbumist, vaheta kindlasti rooside vett vähemalt iga paari päeva tagant hoides neid puhtas vaasis ning eelistatult jahedamal temperatuuril.

1. Vali värsked roosid

Kui kasvatad roose oma aias siis lõika neid kindlasti varahommikul. Kui sa lõikad roose oma aiast, et viia need siseruumi, siis lõika need võimalikult vara hommikul, enne kui roosid puutuvad lõikamisel kokku liigse soojusega. Lõigates neid jahedamal temperatuuril väldid sa närbumisvõimalust, mis võib tekkida kokkupuutel liigse soojusega. Kohe pärast lõikamist pista roosivarred puhta veega täidetud ämbrisse.

  • Enne rooside lõikamist, kasta roosipõõsast eelmisel õhtul. Hästi niisutatud roosid püsivad kauem värskenda kui need roosid, mida ei ole eelnevalt kastetud.
  • Lõika roosivarred kuni 45 kraadise nurga all kasutades puhtaid oksakääre.

 

Kui ostad roosid lillepoest, siis vali usaldusväärne lillemüüja. Nii oled sa kindel, et sa ostad värskelt lõigatud roosid mitte nädala seisnud roose.

  • Küsi floristi käest, millised roosid saabusid lillepoodi varahommikul ning püüa valida kõige värskemad nende seast.
  • Vali roosid mida hoitakse lillepoes külmkapis. Roosid, mida hoitakse jahedamalt temperatuuril püsivad kauem, kui need, mida on hoitud toatemperatuuril.

 

Pigista roose kroonlehe ja varre ristumise koha pealt. See on kindel viis teha selgeks, kas roosid on värsked või mitte. Kui uurite roose enne nende ostmist, siis õrnalt pigistades tunned, kui see on lahtine või lödi, siis paraku ei ole tegu enam värske roosiga. Kui ristumiskoht on kõva ja pingul, siis on tegemist värske roosiga.

 

Kontrolli kas roosid on saanud muljuda ning hinda kroonlehtede tervust. Vali roosid, mis oleksid tugeva ehitusega ning värvika kroonlehega. Kindlasti jälgi kroonlehti, et need ei oleks pruunikad. Mõne välise kroonlehe saab küll ära eemaldada kuid sisemiste kroonlehtede välimuse parandamiseks ei saa midagi ette võtta. Terved kroonlehed on atraktiivsemad ning säilivad kauem kui murdunud või tuhmunud kroonlehed.

 

Teel koju, hoia roose vee sees kui võimalik. Mida kauem on roosid vee seest väljast, seda rohkem saavad nad kannatada. Küsi lillemüüja käest, ehk on võimalik rooside otsa torgata mõni veeanum või niiske rätt.

 

2. Varre hooldamine

 

Lõika roosivarsi vee all. Lõigates varsi vee all väldid sa varreotsa kokkupuudetud õhuga. Kui õhk satub varre otsast sisse, siis võib põhjustada see roosi varajast närbumist. Varsi võid lõigata voolava vee all või näiteks veega täidetud kraanikausis.

 

Kasuta varre lõikamiseks nuga või oksakääre. Kasutades tavalisi või nürisid kääre võib tingida see varre kokkusurumise, mis võib põhjustada roosi kiirema närbumise. Lõika otsast 1,3cm kuni 2,5cm pikkune jupp, või kui tahad kujundada neid spetsiaalsesse vaasi, siis lõika rohkem.

  • Lõika varred kuni 45 kraadise nurga all, mis võimaldab neil vett imada kergemini.
  • Veendu, et lõiketera mida sa kasutad on väga puhas. Oksakääre tuleb puhastada kuuma seebiveega, sest bakterid võivad jääda oksakääridele ning mõjutada järgmise lillede hooldust.

 

Eemalda lehed vetteulatuvalt varreosalt. Varre osal mis ulatub vette, et tohiks kindlasti olla lehti. Lehed, mis ulatuvad vette hakkavad roiskuma ning vees olevad bakterid ei mõju roosi säilivusele hästi.

 

Lõika varsi iga paari päeva tagant. Lõigates varsi paari päeva tagant aitab see roosil imada vett kergemini. Kasuta sama lõikamistehnikat, mida rooside algses varte hooldamises, hoolitsedes et lõikamisvahendid on puhtad ning lõikad varsi vee sees 45 kraadise nurga all.

 

 

3. Rooside hoidmine

 

Kasuta puhast vaasi. Kui pesed vaasi roosi hooldamisel iga paari päeva tagant, siis väldid sa bakterite teket roosivette. Puhasta vaas kuuma seebiveega ning nühi see põhjalikult puhtaks. Loputa hoolikalt enne kasutamist.

Täida vaas puhta veega. Peale varte lõikamist, imavad roosid enda sisse palju vett. Täida vaas ¾ puhta ning jaheda kraaniveega.

  • Kasuta vees soovitavalt mõnda spetsiaalset rooside toitainet.
  • Andes roosidele lisa toitained, säilivad need kauem. Küsi lisa toitained lillemüüjalt.
  • On räägitud, et roosiveest hoiab baktereid eemal ka sendi või mündi lisamine vaasi.

Vaheta vett iga paari päeva tagant. Vahet vett iga kahe päeva tagant, et vältida bakterite teket. Lõika roose jälgides spetsiaalset lõikamistehnikat ning aseta need vaasi tagasi.

Hoia roose jahedas. Eelista rooside hoidmiseks oma majapidamises pigem jahedamat kohta kui võimalik. Väldi liigset päikesevalgust ning soojust.