Sügislilled koju ja kontorisse

Käesoleval sügisel saame tulla sulle appi, et muuta sügiskaamost sinu kodus või kontoris erksamaks. Sügis on mõnusalt helge aastaaeg, mille ilu on võimalik nautida ka külmema ilmaga. Sobivad toataimed on järjestatud efektiivsuse järgi – õhu puhastamine, staatilise elektri vähendamine, toksiliste ainete lõhustamine…


Kuldviljakpalm (Chrysalidocarpus lutescens)

Kuldviljakpalm kuulub väiksemakasvuliste palmide hulka, mida on toas mugav kasvatada. Ta kasvab aastaringselt tavapärasel toatemperatuuril, mis on ~20°C ringis. Kasta tuleb taime korrapäraselt, kuna ta vajab suhteliselt palju vett ja niisket mulda. Taime ülekastmist tasub vältida.

Üldiselt on kuldviljakpalmi siiski lihtne kasvatada ning ta eelistab pigem poolvarjulist kasvukohta, mille puudust tavapärastes kodudes tekkida ei tohiks. Kasvumullaks sobib harilik roheliste toataimede muld. Lisaks võib ta suvel rahuliku südamega varjulisse kohta aeda kaunistama tõsta.


Kummipuu e. viigipuu (Ficus elastica)

Kummipuu on ideaalne toaõhu puhastaja, eriti seal lenduvatest sünteetiliste ainete (plastid, vaipkatted, värvid, lakid jne) lagunemisel tekkivatest jääkainetest (fenoolid, bensool, triklooretüleen jne). Sobib suurepäraselt kontorisse ja büroosse.

Kummi-viigipuu on vähenõudlik taim tähtis on seda mitte üle kasta, kuid samas peaks muld olema pidevalt niiske. Samuti tuleb kasuks lehtedele vee piserdamine. Väetada tuleks taime iga kastmiskorra ajal. Tumerohelised lehed koguvad väga hästi tolmu ja pärast piserdamist jäävad need laiguliseks, seepärast on soovitatav aeg-ajalt niiske lapiga lehti pesta.

Taim talub ka pimedamaid kasvukohti, kuid eelistab siiski valget kohta. Temperatuur olema talvel pigem jahe, 13–20°C on taimele ideaalne. Kummi-viigipuu nagu paljud viigipuud ei kannata tõmbetuult. Suvel kasta kummipuud rikkalikult (peaaegu iga päev), talvel mõõdukalt (paar korda nädalas).


Forsteri kentiapalm (Howea forsteriana)

Forsteri kentiapalm on üks paremaid palme koduste tingimuste jaoks. See tumeroheliste lehtedega palm kasvab väga aeglaselt, aga kui pinnas on viljakas, siis areneb kiiresti. Kentiapalmid võivad ka vähese valguse käes jääda ellu. Nende paksud nahkjad lehed on tähelepanuväärselt vastupidavad nii madala õhuniiskuse, lestade kui ka mullausside suhtes. 

Kentiapalm on ka üsna vastupidav põuale ja mulla pidevale kuivusele see ei mõjuta nende välimust. Siiski tuleks taime muld hoida niiske ja samuti tuleks neid sageli veega eraldi piserdada, kuna taim vajab kõrget õhuniiskust. Väetama peaks kasvuperioodil kord kuus.


Tõlvlehvik (Spathiphyllum)

Teise nimega rahuliilia, on tõlvlehvik võhaliste sugukonda kuuluv Lõuna-Ameerikast pärinev taim. Tõlvlehvikud võivad kasvada mitme meetri kõrgusteks ning on Eesti kauplustest kergesti kättesaadavad.

Taime lehestik on lopsakas ja tumeroheline. Ainus tingimus, mida taim nõuab, on regulaarne kastmine, kuna veepuuduse käes vaevlemisel hakkavad taime lehed kiiresti närbuma. 

Võrreldes mõne teise taimega, on tõlvlehvik suhteliselt väike ning sobib suurepäraselt kaunistama siseruume. Lilled tuleks paigutada varjulisse kohta ning tähtis on hoida pinnas niiske, kuid mitte üleujutatuna. Tõlvlehvikut on lihtne kasvatada ning taim õitseb enamasti suvel.

Tähtis on meeles pidada, et mõningad tõlvlehvikud võivad eraldada õietolmu ja lillelõhna. Lill on ühtlasi mürgine ka lastele ja lemmikloomadele.


Sulgvõhk (Zamioculcas)

Võhaliste sugukonda kuuluv Ida- ja Kagu-Aafrikast pärinev paksude ja läikivate lehtedega sulgvõhk on iga saamatu rohenäpu jaoks ideaalseks toataimeks. Kuni 1,5 meetri kõrguseks kasvav taim on hooldamise osas vähenõudlik. Taim saab hakkama väga vähese vee ja valgusega, kuid on tundlik ülekastmise osas.

Sulgvõhk on ideaalne kaaslane algajale lillepidajale ja sobilik taim kontorisse. Loomult vähenõudlik, kuid tubli kasvaja.

Kasta pigem mõõdukalt. Talvel kord kuus, muul ajal kaks korda kuus. Sulgvõhk talub kuivust, aga mitte ülekastmist. Kui taim on talvel jahedamas, tuleks ka kastmist vastavalt vähendada. Potialuselt tuleks pärast kastmist liigne vesi eemaldada. Kasvuperioodil (maist-septembrini) väetada kord kuus tasakaalustatud vedelväetisega, talvel harva lämmastikurikka väetisega. Sügisest kevadeni võib ka mitte väetada.


Havisaba (Sansevieria)

Lääne-Aafrika savannidest pärinevat havisaba peetakse üheks kõige lollikindlamaks toataimeks. Kuni kolme meetri kõrguseks kasvav paksude mõõkjate lehtedega taim on väga vastupidav ja nõuab vähe hoolitsemist.

Havisaba peetakse üheks kasulikumaks taimeks koduses ja kontoriinterjööris. Havisaba filtreerib hästi kodumajapidamises levivaid mürke. Kõige kasuliku juures on teda ka ülilihtne hooldada ning oma pikkade tugevate lehtedega näeb ta kaunis välja. 

Ka liigiti on havisabaliste kasvu- ja hooldamistingimused sarnased. Temperatuur tuleks hoida pigem jahe (mitte alla 15°C) kui väga soe. Kasvatada tuleks taime valges või poolvarjulises kohas. Vähese valguse korral muutuvad lehed kollakaks, kuigi ta on üsnagi leplik kehvade valgustingimuste osas.


Toasõnajalg (Nephrolepis)

Sõnajalad on suured ja kohevad toataimed, mis on olnud populaarsed juba vanaemade-aegadest saadik. Suurepärase ilu, värvi ja kujuga sõnajalg on ka hea õhupuhastaja ning dekoratsioonielement.

Sõnajalad on armastatud just oma kohevuse ja maheda pehme rohelise värvi tõttu. Pikalt kaardu kasvavad tihedad lehed tekitavad kohevust ja täidavad ruumi kõrgusest allapoole, seepärast sobivad sõnajalad postamentidele või rippkorvidesse. Väga suure lehepinnaga, kuid küllaltki õrnade lehtedega on pesa-raunjalg. Selle sõnajala lehed on läikivad, peenelt jaotumata püstised ja kevadise salatirohelise tooniga. Taime lehestik meenutab linnupesa. 


Lisaks ka draakonipuu, ahtaleheline viigipuu, luuderohi, tääkliilia jt.

Kaupluses on hetkel saadaval lõikelilledena üheõielised ja kobarkrüsanteemid, gladioolid, astrid, daaliad… Potililledena krüsanteemid, eerikad, kanarbikud, talihali, puismailased, dekoratiivkapsad, padipõõsad.


Meie floristid lähtuvad just sinu erilistest soovidest, pakkudes professionaalset teenindust ja meeldivat emotsiooni pikemakski ♡

Ootame sind!
Võta ühendust info@lillebutiik.ee või telefonil +372 5340 0995